Náš příběh

V roce 2014 jsme jako parta deseti přátel z mužského sboru Pueri gaudentes spojili naše hlasové síly a založili vlastní acapella skupinu. Naším prvním krokem bylo věnovat se písním, které jsme si vždy přáli zpívat, ale na které v našem mateřském sboru nebylo místo. V roce 2015 jsme udělali důležitý krok, oddělili se od kmenového sboru, začali aktivně vystupovat a přejmenovali se na 10men. Následující léta jsme zaplnili koncerty například v pražských hotelech či festivalovými vystoupeními, z nichž jsme si odnesli řadu prestižních ocenění. Po pauze mezi lety 2017 a 2019 jsme se v roce 2020 vrátili na scénu s čerstvou energií. Oprašili jsme oblíbené kousky, přidali nové aranže a naplno jsme obnovili naši pravidelnou koncertní činnost.

Zde je historie naší skupiny od vzniku po současnost:

Zrod myšlenky

V červnu 2014 jsme se jako deset členů mužského sboru Pueri gaudentes, v čele s Markem Rajnochem, rozhodli dozkoušet a zdokonalit provedení zajímavých skladeb z našeho repertoáru. Z tohoto setkávání postupně vznikla myšlenka založit samostatnou vokální skupinu. Pracovně jsme si říkali „VSMSPG“ či „Vospuga“ (Vokální skupina Pueri gaudentes). Nově vzniklá skupina s názvem Vospuga zahájila svou cestu 29. května 2015 vystoupením na Noci kostelů v kostele sv. Josefa na Novém Městě a v kostele sv. Anežky České na Spořilově. O několik dní později jsme se v rámci nového začátku a s ohledem na počet členů přejmenovali na Ten Men.

Osamostatnění a nová identita

2. prosince 2015 jsme se již jako Ten Men představili na benefičním koncertě v kostele sv. Anežky České na Spořilově. Tento koncert znamenal naše osamostatnění od kmenového sboru a zároveň představení nové černo-červené vizuální identity. Později se název naší skupiny ustálil na kratší verzi 10men.

Rok plný událostí

Rok 2016 byl pro nás plný událostí. 27. května jsme koncertovali v kostele sv. Petra a Pavla v Bohnicích a o den později jsme se zúčastnili Speed festivalu a festivalu Slavíci v zahradě. Byla to naše první zkušenost s honorovanými akcemi. 10. června jsme vystoupili na Noci kostelů v kostele sv. Anežky České na Spořilově a 18. června jsme se zúčastnili Festivalu chrámových a komorních sborů v Cholticích. Na přelomu září a října jsme se zúčastnili mezinárodní soutěže Jirkovský Písňovar, kde jsme získali 25 bodů a své první zlaté pásmo. Rok jsme zakončili koncertem v kostele sv. Anežky České na Spořilově a vánočním koncertem spolu se sborem Sangvis Novus v pražském Muzeu hudby.

Změny a nové výzvy

    Rok 2017 přinesl několik změn. 13. ledna jsme hostovali na novoročním koncertě známých zpěvaček Mathy a Teny Elefteriadu v pražském klubu Lávka. V červnu jsme se zúčastnili dalšího ročníku Noci kostelů a Festivalu chrámových a komorních sborů Choltice. Náš letní koncert na Petříně 24. června byl poslední akcí, na které vedl skupinu Marek Rajnoch. Po jeho odchodu se novým uměleckým vedoucím stal Adam Dvořáček. V říjnu jsme se zúčastnili soutěže Jirkovský Písňovar, kde jsme získali stříbrné pásmo, a v prosinci jsme uspořádali dva benefiční koncerty.

Rozpad a comeback

V letech 2018 a 2019 jsme se postupně rozpadli a přestali fungovat. Nicméně 10. března 2020 díky iniciativě Marka Rajnocha došlo k první zkoušce nové sestavy. Vedení se ujal společně s Adamem Dvořáčkem. Comebackové vystoupení se uskutečnilo 12. června 2020 na Noci kostelů v kostele sv. Anežky České na Spořilově, což bylo impulsem k obnovení pravidelných aktivit. V září téhož roku jsme uskutečnili vystoupení „10men dvě věže“ v Jindřišské věži.

Úspěchy a nové projekty

V roce 2021 jsme pokračovali ve své činnosti s několika významnými vystoupeními. Opět jsme se zúčastnili Noci kostelů, dále festivalu Sborové slavnosti v Hradci Králové a s Komorním ansámblem a sólistou Vladimírem Johnem jsme se podíleli na projektu "An Die Ferne Geliebte", s premiérou houslového koncertu "Eterea Archa" od Františka Lodera. V říjnu jsme na Jirkovském písňovaru získali zlaté pásmo a postoupili do Grand Prix. Setkání s dívčím kvintetem Lamas vedlo k nápadu na společný projekt. 25. listopadu jsme hostovali na výročním koncertě 30+1 let Pueri gaudentes a v prosinci jsme zakončili rok adventním koncertem „Vánoční nářez“.

Charitativní akce a soutěže

V roce 2022 jsme spolu s dalšími mužskými tělesy natočili ukrajinskou lidovou píseň jako charitativní akci na podporu Ukrajiny. Pokračovali jsme v pravidelných koncertech a festivalových účastech, například na festivalu Bohemia Cantat v Liberci nebo na akci „Dvě tváře 10men“, kde jsme představili svůj repertoár v klasické i moderní verzi s populární hudbou. Na podzim jsme se umístili ve stříbrném pásmu v soutěži Musica Orbis Gloria a uskutečnili dva společné koncerty s rokycanským kvintetem Lamas, kde jsme odhalili projekt LAMEN.

Zahraniční premiéra:

Rok 2023 byl pro nás plný nových výzev a úspěchů. Vystoupili jsme již tradičně na Noci kostelů, získali zlaté pásmo na Jirkovském písňovaru a uskutečnili své první zahraniční vystoupení v německém Zschopau. Úspěšný rok jsme zakončili adventním vystoupením v Alzheimer Home a společným vánočním koncertem se sborem Dábrlíbab pod názvem "Červeno-žluté Vánoce".

Od mezinárodního úspěchu po změnu vedení:

Rok 2024 jsme zahájili částečnou změnou v uměleckém vedení, když se k Marku Rajnochovi přidal jako jeho zástupce Karel Špinka. V dubnu jsme s projektem LAMEN uspořádali první samostatné koncerty. Květen byl ve znamení mezinárodního úspěchu, na prestižní soutěži HARMONIE FESTIVAL v německém Lindenholzhausenu jsme získali hned dvě ocenění, zlaté a stříbrné pásmo. V létě jsme si zazpívali se sborem z University of La Verne z USA a vystoupili jako hosté v rámci soutěžního festivalu IFAS v Pardubicích. 

Podzim přinesl další zajímavé projekty: vystoupení na Svatováclavském koncertě na Zbraslavi, koncert v Libštátu a úspěch na soutěži Jirkovský Písňovar, kde jsme nejen obhájili zlaté pásmo, ale také postoupili do Grand Prix. Tou dobou jsme se rozloučili s Markem Rajnochem, který zcela předal umělecké vedení skupiny Karlovi Špinkovi.